כאבי גב תחתון – Low Back Pain

מתח רב המצטבר בגב התחתון עלול לגרום לאי נוחות וכאבים. מגבלה באזור הגב התחתון משפיעה על התפקודים בחיי היום יום. קשה מאוד להצביע על סיבה אחת שגורמת לכאבים אלו, אך יש גורמי סיכון שיש להתחשב בהם כמו: חוסר פעילות גופנית, ישיבה ממושכת, הרמת משא כבד, היריון, השמנה, יציבה לקויה וחוסר שינה. 

מבחינת הגוף, אזור גב התחתון נמצא תחת עומסים כבדים במהלך היום. במידה והעומס לא מחולק בצורה שווה בין חוליות העמוד שדרה – מתפתחים כאבים. יציבה לקויה כמו גב כפוף עלולה לפגוע בחוסר האיזון בחוליות עמוד השדרה. במקרה הזה, המודעות ליציבה נכונה יכולה לייעל את ההפחתה בכאבים ולהוריד מתח מהשרירים והרצועות שנחלשו. 

חשוב לציין שהגב התחתון מושפע ישירות ממנח האגן. לכן במצב של כאבי גב תחתון מומלץ לתרגל תרגילי תנועתיות באגן בכדי להפחית עומסים ולחצים באזור הגב התחתון.

המלצות וכלים מעשיים

מודעות ליציבה נכונה

יציבה נכונה ויעילה היא כאשר אברי הגוף מונחים בצורה כזאת שלא מפעילה עומס על חלק מסוים בגוף. לדוגמא עמוד השדרה בנוי בצורה כזאת שהעומסים יתחלקו בצורה שווה בין כל חוליות עמוד השדרה. התרגילים שנבצע בכדי להקל בכאבים יהיו יעילים במידה ונשמור על המודעות שלנו במהלך המשימות בחיי היום יום (עבודה \ נהיגה). 

תרגילי תנועתיות לגב התחתון ולמפרק האגן

עמוד השדרה מושפע ישירות ממנח האגן ויש קשר ישיר ביניהם. שהאגן לא מאוזן ויש בעיה בתפקוד שלו חלוקת העומסים לא תהיה שווה ועמוד השדרה ייחשף לפציעות. לכן יש לתרגל ולהניע אזורים אלו לחיזוק הקשר ביניהם ושל כל אחד בנפרד.

גמישות של שרירי הירך האחורית

במצבים מסוימים עבודה על  גמישות השרירים של הירך האחורית – Hamstring  יכולה להועיל להפחתת הכאבים בגב התחתון. 

לסיכום

כאבי גב תחתון נפוצים באוכלוסייה והם יכולים להיווצר מהרבה סיבות. תרגול יומיומי קצר יכול לעזור בהפחתה בכאבים ואף ממניעת פציעות מיותרות. הטיפול בכאבים מסוג זה משתנה מאדם לאדם בהתאם למגבלותיו\ה הגופניות ודפוס היציבה שלו\ה ולכן יש להיוועץ עם מומחה בנושא.

זכרו!

ללא מודעות ליציבה נכונה (עמידה, ישיבה..) לא נוכל להרגיש שיפור!

תוכן עניינים