"הפרעות קשב וריכוז והיפראקטיביות" (ADHD) אצל ילדים

במאמר תגלו מגוון הפתרונות לטיפול בהפרעות קשב וריכוז אצל ילדים. קודם לכן חשוב לציין כי, הפרעה זו יכולה להשפיע על מבוגרים וילדים כאחד. ראשית כל עלינו להבין שיכולת הקשב והריכוז היא יכולת שנעה על ציר דמיוני שכל אחד חווה אותה בעוצמות שונות.

בהקשר של ילדים עלינו להתייחס למסגרת שבה הם נמצאים כמו: בית ספר, גן או פנימייה ולהיעזר בה. המעטפת של הילד שמורכבת מסביבתו המשפחתית של והמסגרת בה הוא נמצא אחראיים לצפות את האירועים שיכולים להוביל להתפרצות או איבוד הקשב והריכוז. 

דבר נוסף וחשוב ב-ADHD  אצל ילדים הוא הפן החברתי. לעיתים הם נוטים להתרגז בקלות בעקבות טריגרים שקיימים בסביבה, לדוגמא: הפסד במשחק או משחק שלא שוחק כהוגן (לפי נקודת מבטו של הילד). תחושות אלו מקשות על הילד ליצור קשרים חברתיים בסביבתו. 

המלצות יישומיות 

מתן תחושת הצלחה

יש לאפשר לילד סביבה בה הוא מצליח לבטא את יכולותיו ולמצות את מלוא הפוטנציאל הטמון בו. כמו כן, יש לבחור את המשימות באימון לפי רמתו של הילד כך שיצליח במשימה ולאחר מכן לעבור לשלב הבא.

סינון גירויים

חשוב ליצור סביבה נקייה מגירויים חיצוניים בזמן ביצוע הפעילות. גירויים חיצוניים הם כל דבר שלא קשור לפעילות כמו: עיסוק בטלפון בזמן למידה, עמידה מול השמש בזמן הסבר או כל פעילות אחרת שמתרחשת בסביבתו של הילד "וגונבת" לו את הקשב למקום אחר.

כוחו של תגמול

חשוב מאוד ליצור מערכת תגמול בריאה מול הילד. תגמול יכול להגיע בצורה של מחווה מההורה כמו: פרגון מילולי – ראיתי שלא התעצבנת מההפסד במשחק, כל הכבוד!

כמובן שתגמול יכול להיות חומרי (לא כדאי להגזים) או אפילו במבט עם חיוך. אך אם רוצים להטמיע התנהגות בריאה יש לעשות זאת באופן עקבי ולמנוע את הרגעים בהם טריגרים יכולים לצוף.

שליטה ופתרון בעיות

במידה ועומדים בקונפליקט יש להציע את האפשרות בחירה לילד. אפשרות הבחירה ניתנת על ידי המבוגר אך הילד לוקח בעצמו את השליטה על פתרון הבעיה. עבודה זו גורמת לילד לפתח דפוס שליטה עצמית ויכולת מחשבה על הסיטואציה. 

פעילות גופנית 

הפעילות הגופנית המומלצת לילדים הסובלים מבעיות קשב וריכוז והיפראקטיביות הן פעולות מורכבות שדורשות את מיקוד הקשב והריכוז בזמן הביצוע. 

אמנות לחימה

בזמן הפעילות על הילד להישאר ממוקד ביריבו כדי לא להיפסל ובנוסף עליו לתכנן את המהלך הבא שלו והוציא אותו לפועל בזמן נתון.

רולרבליידס \ סקייטבורד \ גלישה

הימנעות מנפילה בזמן תפיסת גל או בזמן נסיעה על משטח לא יציב מגבירה את יכולת הריכוז בזמן ביצוע המשימה. 

פעילויות נוספות

טיפוס, טניס, ריקוד ותרגילי קורדינציה.

תוכן עניינים